Čakry - energetické kanály
Do našeho názvosloví vstoupily čakry jako popis řady jemných vírů v auře člověka, kterými vstupuje, transformuje se a po celém těle rozšiřuje univerzální životní síla. Každá čakra má podobu vícebarevného paprsčitého kola, neboli květu lotosu. Čakry působí dojmem, že se pohybují, jakoby otáčejí - ve skutečnosti rovnoměrně vyzařují do všech stran. Jednotlivé čakry mají charakteristickou převládající barvu, počet "okvětních plátků" a energetické vibrace. Největším rozdílem mezi hinduistickým a buddhistickým pojetím čaker skutečnost, že většina buddhistických škol rozeznává pět hlavních čaker, zatímco hinduisté sedm. Kořenová čakra se nazývá sang-ngag, a sdružuje čakry svádhištána a muládhára hinduistické jógy. Toto místo je spojováno s celým procesem reprodukce, zatímco zažívací a vylučovací funkce svádhištány se přisuzuji spíše čakře solární pleteně umístěné nad ním. Na opačném konci stupnice se rovněž sdružuje korunní čakra s čelní a tvoří dohromady jedno centrum, zvané dabtong.
Tibetská medicína popisuje, jak si embryo během počátečních osmi týdnů v děloze vytvoří komplexní energetický systém. Jako první se vyvíjejí tři hlavní kanály životní energie. Středový energetický kanál se táhne od vrcholku hlavy, z měkkého místa v lebce dolů páteří k bodu vzdálenému čtyři prsty od pupku. Pravý kanál vede z centrálního bodu a přesně nad obočím se odděluje od centrálního kanálu, pak běží rovnoběžně s ním asi ve vzdálenosti tří centimetrů a znovu se s ním spojí v centru pod pupkem. Levý kanál je přesným zrcadlovým obrazem pravého na opačné straně kanálu centrálního. I když středový kanál odpovídá svým umístěním páteřní míše, je jako druhé dva kanály nehmotnou žílou energie, normálním zrakem neviditelnou.
Centrální kanál je dutý, zářivý, modré barvy, silný jako šíp (asi 8 mm). Postranní kanály jsou trochu tenčí, ale rovněž duté a zářivé. Liší se barvou: jeden je bílý a jeden červený. Která barva přísluší které straně, to závisí na tom, zda jste muž nebo žena. U chlapců je pravý kanál bílý a levý červený, u dívek je tomu naopak. Jakmile jsou v těle embrya přítomny tyto tři hlavní kanály, začnou vznikat vedlejší kanály, až se nakonec vytvoří síť, která se rozprostírá po celém těle. Některé tibetské prameny uvádějí sedmdesát dva tisíc těchto kanálů.
I když jsou tři hlavní kanály často zobrazovány jako rovnoběžné čáry, důvodem je pouze zjednodušení. Ve skutečnosti se oba postranní kanály v určitých důležitých bodech svých drah proplétají s centrálním kanálem.