Buddhismus
textyučiteléobrázkyúvodní stránka
Longčhenpa

1308 ~ 1364

Longčhenpa

Longchen Rabjam ཀློང་ཆེན་རབ་འབྱམས་ či Drimé Özer nazývaný Longčhenpa ཀློང་ཆེན་པ་ jeden z nejvýznamnějších mistrů tradice ňingma. Longčhenpa byl považovaný za reinkarnaci princezny Pema Sal ལྷ་ལྕམ་པདྨ་གསལ་, dcery krále Thisong Decäna ཁྲི་སྲོང་ལྡེ་བཙན a byl přímým žákem Padmasambhavy. Je nazýván Vševědoucí vládce či Král Dharmy a považován za druhého Buddhu. Věnoval se meditační praxi a měl čisté vize Maňdžušrího, Sarasvatí, Vadžravarahí a Táry. Ve věku dvacetiosmi let se setkal se svým kořenovým učitelem Rigdzinem Kumárádžou a zůstal s ním dva roky. Obdržel od něj nauky všech tří kategorií dzogčhenu, včetně transmise Vimalamitrova Ňingthigu.

Světské zájmy neberou konce až do okamžiku smrti
Ustanou však, když je opustíme - taková je jejich povaha

~ Longčhenpa

Longčhenpa strávil sedm let na meditačním ústraní v horských jeskyních, především v Čchimphu. Nechal opravit klášter Samjä, poté v tomto klášteře dlouho žil a začal být známý také jako Samjepa.

longčhenpa trilogie

Úleva od iluzí སྒྱུ་མ་ངལ་གསོ་

Napsal více než dvěstěpadesát pojednání zahrnujících téměř veškerou buddhistickou teorii a praxi. Známé jsou především jeho nauky o dzogčhenu upadéša (ňingthig jabži) a dále se zachovaly Trilogie úlevy, Trilogie přirozeného osvobození, Trilogie rozptylující temnotu, Rozmanité spisy a Sedm pokladnic:

Longčhenpa psal také rozsáhle o učení jiných tradic, bohužel se tyto práce ztratily.

V praxích, jako jsou fáze vytváření a završení, nepovstává osvobození ze samotné podstaty těchto praxí, nýbrž závisí na jiných faktorech, jako například na tom, jak člověk praxi proměňuje v živoucí zkušenost a jak praxi prohlubuje. V gurujóze však samotná cesta již svou vlastní přirozeností probouzí realizaci přirozeného stavu a přináší osvobození. Proto je gurujóga nejvyšší ze všech cest.

Úleva od iluzí སྒྱུ་མ་ངལ་གསོ་ třetí svazek Trilogie úlevy

Titul lze chápat nejen jako Nalezení úlevy od iluzí ale též jako nalezení úlevy v iluzi přičemž iluzí je v druhém případě míněn náhled, jenž vnímá vše jako magický projev bez bytostné reality.

srivatsa

buddhismus.cz