Buddhismus
textyučiteléobrázkyúvodní stránka

Milaräpa

v linii přenosu Buddhova učení z horké Indie do Tibetu je Milaräpa asi nejznámější postavou. Svou cestu začal jako černý mág a vrah mnoha lidí, ale na konci života byl ztělesněním moudrosti buddhů a dokonalým, plně realizovaným mistrem. Společně jako jeho učitel Marpa a žák Gampopa se stal jedním ze zakladatelů školy Karma Kagjü.


Gampopa

Gampopa původně následoval tradici Kadampa, jejíž učení detailně prostudoval. Po setkání s Milaräpou získal všechny pokyny linie Kagjüpa, které nakonec učil prostřednictvím čtyř stupňů mahámudry. Jeho žákem byl i první karmapa Düsüm Khjenpa.


Bhante Wimala

mnich ze Srí Lanky Bhante Y. Wimala odešel do chrámu, když mu bylo pouhých třináct let. V jedenadvaceti letech rozhodnul splnit starodávný úkol, jímž Buddha pověřil svých prvních 64 žáků: „Mniši, putujte“. Ovšem trochu ve větším měřítku, než v jakém se tradičně plní. Cestovat napříč světadíly, navštívit všechny země a národy, učit a šířit mír. Nyní je aktivní v Tupadlech u Mělníka. Zde si můžeme přečíst jeho 12 principů buddhismu.


Ashin Ottama

švýcarský občan českého původu se stal buddhistickým mnichem v Rangúnu v roce 1992. S praxí Dharmy ale začal již v sedmdesátých letech. Tehdy ho buddhismus inspiroval natolik, že se stáhl do švýcarských hor a začal praktikovat intenzivní meditaci - bez učitele, s minimální znalostí cesty, zato s velmi jasnou vizí cíle. Meditace v horách byla pro něj asi ta nejobtížnější doba života, také ale období, ze kterého duchovně nejvíc načerpal a které mu nejvíc přineslo. Později praktikoval pod vedením učitelů různých tradic. V roce 1996 se vrátil do Evropy, kde s doporučením svých učitelů začal učit.


Drubpon Ani Končhog Khandro

Ctihodná Drubpon Ani Končhog Khandro studovala od raného věku pod vedením jedné ze dvou hlav linie Drikung Kagjü, Kjabgon Čhungtsang Rinpočheho.


Khandro Rinpočhe

patří do mladé generace tibetských lamů. Díky tomu dokázala Khandro Rinpočhe spojit hloubku tibetské buddhistické tradice s moderním západním vzděláním. Khandro Rinpočhe je držitelkou dvou linií tibetského buddhismu - Ňingma a Kagjü. Byla nejprve intronizována v klášteře svého otce, později v Rumteku v Sikkimu, kde se stala hlavou rumteckých mnišek. Po konfliktu v linii Kagjü z Rumteku odešla a založila vlastní ženský klášter Samtän Tse na úpatí Himálaje, v blízkosti indického Dehra Dunu.


Dilgo Khjence Rinpočhe

narodil se ve východním Tibetu v Khamu v Derge. Byl hlavním představitelem školy Ňingma a jedním z hlavních držitelů linie tradice Longčhen Ňingthing. Ještě v době, kdy byl v matčině lůně, byl Dilgo Khjence Rinpočhe rozpoznán jako inkarnace Mipamem Rinpočhem, který předpověděl jeho výjimečný osud.


XIV. dalajlama

je nositelem učení školy Gelugpa a jejím hlavním představitelem. Dalajlama se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině roku 1935. Když mu byly dva roky, byl rozpoznán jako reinkarnace třináctého dalajlamy. Přesně bylo předpověděno místo, kde se budoucí dalajlama narodí, a jeho vyhledání a označení probíhalo tradičním způsobem.


Namkhai Norbu Rinpočhe

se narodil ve východním Tibetu. Ve věku dvou let byl Namkhai Norbu Rinpočhe rozpoznán jako reinkarnace Adzom Drugpy, jednoho z velkých mistrů dzogčhenu začátku minulého století. Namkhai Norbu Rinpočhe představoval nesektářský proud v tibetské tradici, který podporuje vzájemnou spolupráci všech mistrů.


Geše Rabten Rinpočhe

začínal jako pasáček ovcí, ale díky náhodnému setkání s mnichy se Geše Rabten Rinpočhe dostal až do kláštera, kde se začal zabývat Buddhovým učením. Po útěku do Indie strávil nějakou dobu v osamocení pohroužen do meditací, aby ho nakonec dalajlama požádal o pomoc s výukou tibetského buddhismu skupině západních žáků. To nastartovalo jeho kariéru na západě, kde se postupně stal vyhledávaným učitelem a autorem mnoha knih, psaných jasným a srozumitelným stylem.


Adžán Čá

Představitel thajské lesní tradice Adžán Čá používá každodenního běžného jazyka, a nesnaží se posluchače zahltit přemírou informací. Jeho učení je velmi neformální a přímé. Thajská lesní tradice byla odpověď na úpadek buddhismus v Thajsku, kdy se mniši přestali věnovat praktickému uplatňování nauky a omezovali se na povrchní studium textů.


Karma Lhundup Rinpočhe

Ngakpa Karma Lhundup Rinpočhe náleží k tradici Ňingma. Zabývá se dzogčhenem, praxí Chöd a provádí různé tibetské rituály a ceremonie pro živé, umírající a mrtvé.


Tulku Dakpa Rinpočhe

jeden z významných současných mistrů školy ńingma tibetského buddhismu. Poté, co Tulku Dakpa Rinpočhe dokončil svoje studia v klášteře Mindroling, cestuje a učí o buddhismu po celém světě. Vede také meditační centrum Danakosha ve Finsku a má svůj klášter Gegong ve východním Tibetu.


Sey Rinpočhe

Ngawang Gelek Namgjal známý jako Sey Rinpočhe se narodil jako syn velkého osvíceného jogína Apho Rinpočheho. Je třetím držitelem linie Tokdena Šhakja Šhriho 1853 - 1919, velkého osvíceného jogína a tertona 19. století, a to jak v duchovním smyslu tak i rodovém. Sey Rinpočhe byl rozpoznán jako reinkarnace jednoho z hlavních studentů Šhakja Šhrího, a to laického mistra Tripon Pema Čhögjala 1876 - 1958. Ten byl velkým tantrickým praktikujícím jenž byl rozpoznán jako emanace Gjalwa Gotsangpy 1189 - 1258, jedno z největších jogínů Tibetu. Pocházel z malé vesnice Chamtrel v Ladakhu. V devatenácti letech putoval pěšky z Ladakhu do východního Tibetu aby podstoupil intensivní výcvik pod vedením Šhakja Šhrího, mahásiddhy z tradice Dugpa Kagjü. Zasvětil pak celý zbytek svého života praxi ústraní a učení. Šhakja Šhrí ho jmenoval držitelem transmise učení a dal mu titul „Tripo“ neboli držitel trůnu. Tripon Pema Čhögjal později založil retreatová centra jak v Tibetu tak i v Ladakhu. Mezi jeho blízké studenty patřili známí mistři linie Dugpa kagjü, jako jedenáctý Gjalwa Drukpa, Kjabdže Thuksey Rinpočhe a Apho Rinpočhe, otec Sey Rinpočheho.


Dolpo Tulku Rinpočhe

Dolpo Tulku Rinpočhe několik měsíců v roce učí na Ngadžjur Ňingma Institutu a ve zbývajícím čase navštěvuje dobročinnou nadaci The Dolpo Tulku Charitable Foundation. Cestuje po světě, přednáší a učí s úmyslem ukázat lidem uvedení do způsobu, jak si udržet pokojnou mysl. Aktivně se zabývá dialogem s vědci, lékaři, psychology a zástupci jiných náboženství a hledá způsoby, jak kombinovat navzájem jejich znalosti, aby mohly být prospěšné co nejvíce lidem.


Sangjum Kamala Rinpočhe

Khandro Kamala obdržela v nepřerušené kontinuitě ohromné množství dharmových nauk a transmisí a praktikovala zejména linie Düdžom Tersar, Longčhen Ňingtik a Sera Khandro.

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz